Pirates & Knights Compete In Bertrand Invitational

Getting the chance to run on the same oval that will determine their postseason, the Elwood and Eustis/Farnam tracksters took advantage of the opportunity to compete in the Bertrand Invitational on Thursday. 
We had a large number of personal bests. Athletes are heading in the right direction,” expressed Elwood head coach Kurt Banzhaf. 
Continuing to dwindle down the Elwood School Records that already have her name etched on was Tiffany Dickau with gold medal wins in both the 1600 and 3200 meter runs. Dickau completed the four lap tour in 5:40 and stopped the watch by breaking the tape in the eight-lap affair with a time of 12:14. 
Showing great endurance in the highly paced middle distance events, Elwood’s Taylor Hickey was the runner-up in the 800 meter run with a time of 2:38 and a bronze medal finish in the 400 (1:05) meter dash. 
The Lady Pirates 1600 meter relay team of: Taylor Hickey, Hadley Martin, Holly Lonowski and Tiffany Dickau were the gold medalist with a clocking of 4:31. 
In the pole vault, the Pirates fared quite well with Aaron Clouse finishing fourth by clearing 9’6” and Holly Lonowski earning sixth place honors by sailing over 8’0” in the girls division. 
Elwood’s Zacob Evans was the gold medalist in the 3200 meter run with a time of 11:25. 
Pirate Christian Reeves was the silver medalist in the shotput with a top throw of 45’2”. 
Knight Adrian Gerken showcased great versatility to finish third in the triple jump (39’6.5”) and third in the 1600 meter run with a time of 5:14. 
Bertrand Invitational
Girls Results
Bertrand 118; Mullen 87; Maxwell 61.5; Elwood 54; Alma 48; Loomis 46.5; Southern Valley 43; SEM 28; Wilcox/ Hildreth 20; Overton 18; Eustis/Farnam 3. 
--Long Jump: 1. Sydney Mullin (MAX) 16’0.5”.    
--Triple Jump: 1. Sydney Mullin (MAX) 33’5”; Ali Jones (EF) 29’7.5”. 
--High Jump: 1. Addy Vinton (MUL) 4’10”.   
--Pole Vault: 1. Courtney Philips (BER) 9’0”; 6. Holly Lonowski (EL) 8’0”. 
--Shot Put: 1. Kristine Edgren (BER) 39’6.5”. 
--Discus: 1. Kristine Edgren (BER) 113’5”.
--100 Meter Hurdles: 1. Skylar Hadley (LO) 14.9. 
--300 Meter Hurdles: 1. Skylar Hadley (LO) 47.3; 6. Hadley Martin (EL) 54.2
--100 Meter Dash: 1. Karmen Schmitt-Phillip (BER) 13.0.   
--200 Meter Dash: 1. Sydney Mullin (MAX) 27.8. 
--400 Meter Dash: 1. Becca Lennemann (SV) 1:03; 3. Taylor Hickey (EL) 1:05; 6. Micky Blender (EF) 1:09. 
--800 Meter Run: 1. Haley Jones (MUL) 2:31; 2. Taylor Hickey (EL) 2:38.
--1600 Meter Run: 1. Tiffany Dickau (EL) 5:40. 
--3200 Meter Run: 1. Tiffany Dickau (EL) 12:14; 5. Melissa Duran (EL) 15:11. 
--400 Meter Relay: 1. Bertrand 53.9. 
--1600 Meter Relay: 1. Elwood 4:31. 
--3200 Meter Relay: 1. Bertrand 10:47; 3. Elwood 10:58. 
Boys Results
Mullen 127; Bertrand 94; Loomis 82; SEM 44; Southern Valley 40; Elwood 38; Wilcox/Hildreth 30; Alma 22; Overton 22; Eustis/Farnam 14; Maxwell 12; Bertrand 1. 
--Long Jump: 1. Miles Peterson (BER) 19’4”.
--Triple Jump: 1.  Will Huffman (MAX) 41’4.5”; 3. Adrian Gerken (EF) 39’6.5”. 
--High Jump: 1. Burke Boehler (AL) 5’10”.   
--Pole Vault: 1. AJ Jenkins (WH) 11’6”; 4. Aaron Clouse (EL) 9’6”. 
--Shot Put: 1. Creighton Peterson (BER) 48’11.75”; 2. Christian Reeves (EL) 45’2”. 
--Discus: 1. Tell Spies (MUL) 139’5”; 4. Jake Gydesen (EL) 116’7”. 
--110 Meter Hurdles: 1. Lance Moore (MUL) 15.1. 
--300 Meter Hurdles: 1. Lance Moore (MUL) 41.2; 6. Adrian Gerken (EF) 46.7 
--100 Meter Dash: 1. Levi Asp (LO) 11.5.
--200 Meter Dash: 1. Levi Asp (LO) 23.6; 4. Aaron Clouse (EL) 25.5. 
--400 Meter Dash: 1. Ivan Varela (SV) 53.2. 
--800 Meter Run: 1. Luke Christen (MUL) 2:08.
--1600 Meter Run: 1. Luke Christen (MUL) 5:05; 3. Adrian Gerken (EF) 5:14; 4. Zacob Evans (EL) 5:16.   
--3200 Meter Run: 1. Zacob Evans (EL) 11:25; 5. Ben Bogle (EL) 11:52. 
--400 Meter Relay: 1. Bertrand 46.7. 
--1600 Meter Relay: 1. Mullen 3:36. 
--3200 Meter Relay: 1. Mullen 9:06; 5. Elwood 9:47; 6. Eustis/Farnam 10:34. 

Kearney Cinema

  

ponyweb

Login Form

SEARCH